SEVERAL REVISIONS TO DISTRICT III M&T BANK BOYS TEAM TENNIS CHAMPIONSHIP BRACKET

Next week’s college Advance Placement testing has forced District III to make numerous alterations to the 2016-2017 District III M&T Bank Boys Team Tennis Championships schedule.

 

The Team Tennis Championships will begin as scheduled on Thursday, May 4, but every day of the original team championship schedule has revisions.  The District III M&T Bank Boys Singles and Doubles Tennis Championships schedules have not been affected.  Singles will be played Friday, May 5 and Saturday, May 6 while doubles will be played Friday, May 12 and Saturday, May 13 as scheduled.

 

The Class 3A Team Championship dates are now Thursday, May 4 (first round); Monday, May 8 (quarterfinals); Tuesday, May 9 (semifinals) and Wednesday, May 10 (championship and third place)

 

The Class 2A Team Championship dates are now Monday, May 8 (quarterfinals), Tuesday May 9 (semifinals), Wednesday, May 10 (third place match) and Thursday, May 11 (championship).

 

Here is the new schedule by date (brackets are posted on the home page and Tennis Page of the website):

 

Thursday, May 4
Class 3A first round
No. 8 South Western v No. 9 Hershey at Hershey Racquet Club, 3:15 pm
No. 5 Cocalico v No. 12 Carlisle at Racquet Club West, Lancaster, 3 pm
No. 6 Cumberland Valley v No. 11 Muhlenberg at Hershey racquet Club, 2 pm
No. 7 Northeastern v No. 10 Cedar Crest at Hershey Racquet Club, 12:45 pm

 

Monday, May 8
Class 3A quarterfinals
South Western-Hershey winner at No. 1 Dallastown, 4 pm
Cocalico-Carlisle winner at No. 4 Wilson, 4 pm
Cumberland Valley-Muhlenberg winner at No. 3 Hempfield, 4 pm
Northeastern-Cedar Crest winner at No. 2 Manheim Central, 4 p.m.
Note: higher seeded schools have been requested to reserve indoor court time in the case of inclement weather

Class 2A quarterfinals
No. 1 Lancaster Country Day v No. 8 Camp Hill at Racquet Club West, Lancaster, 3 pm
No. 4 Lancaster Mennonite v No. 5 Bishop McDevitt at Hershey Racquet Club, 12:45 pm
No. 3 Littlestown v No. 6 East Pennsboro at Hershey Racquet Club, 2 pm
No. 2 Wyomissing v No. 7 Conrad Weiser at Hershey Racquet Club, 3:15 pm

 

Tuesday, May 9
Class 3A semifinals, both at Hershey Racquet Club, top bracket at 2 pm, bottom bracket at 12:45 pm
Class 2A semifinals, top bracket at Racquet Club West at 2 pm, bottom bracket at Hershey Racquet Club at 3:15 pm

 

Wednesday, May 10
Class 3A championship at Hershey Racquet Club, time TBA (either 2 pm or 3:15 pm)
Class 3A third place at Hershey Racquet Club, time TBA (either 2 pm or 3:15 pm)
Class 2A third place at Racquet Club West, 3 pm

 

Thursday, May 11
Class 2A championship at Hershey Racquet Club, 3 pm

Please note that times and locations remain subject to change