2016-2017 DISTRICT III M&T BANK CHAMPIONSHIPS

FALL CHAMPIONSHIPS

CROSS-COUNTRY
CLASS 3A BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:
CLASS 3A BOYS TEAM CHAMPION:

CLASS 2A BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:
CLASS 2A BOYS TEAM CHAMPION:

CLASS 1A BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:
CLASS 1A BOYS TEAM CHAMPION:

CLASS 3A GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION: 
CLASS 3A GIRLS TEAM CHAMPION:

CLASS 2A GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:
CLASS 2A TEAM CHAMPION:

CLASS 1A GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:
CLASS 1A GIRLS TEAM CHAMPION:


FIELD HOCKEY
CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION:

CLASS 1A CHAMPION:

FOOTBALL

CLASS 6A CHAMPION:

CLASS 5A CHAMPION:

CLASS 4A CHAMPION:

CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION:

CLASS 1A CHAMPION:

GOLF
TEAM CHAMPIONSHIPS:
CLASS 3A BOYS TEAM CHAMPION:  Central York
CLASS 2A BOYS TEAM CHAMPION:  Lancaster Catholic
2016-2017 TEAM GOLF – FINAL RESULTS

INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS
CLASS 3A BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  Joe Parrini, Central York (70-66-136, -8)
CLASS 2A BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  Chase Miller, Tulpehocken  (74-73-147, +3)
GIRLS 3A INDIVIDUAL CHAMPION:  Julieanne Lee, Central York (68-73-141, +1)
GIRLS 2A INDIVIDUAL CHAMPION:  Lauren Bird, Lancaster Catholic (75-73-148, +8)
2016-2017 INDIVIDUAL GOLF – FINAL RESULTS

– – –

SOCCER
CLASS 4A BOYS CHAMPION:

CLASS 3A BOYS CHAMPION:

CLASS 2A BOYS CHAMPION:

CLASS 1A BOYS CHAMPION:

CLASS 4A GIRLS CHAMPION:

CLASS 3 GIRLS CHAMPION:

CLASS 2A GIRLS CHAMPION:

CLASS A GIRLS CHAMPION:
– – –
TENNIS, GIRLS
CLASS 3A TEAM CHAMPION:

CLASS 2A TEAM CHAMPION:

CLASS 3A SINGLES CHAMPION:

CLASS 2A SINGLES CHAMPION:

CLASS 3A DOUBLES CHAMPIONS:

CLASS 2A DOUBLES CHAMPIONS:

– – –

VOLLEYBALL, GIRLS
CLASS 4A GIRLS VOLLEYBALL CHAMPION:

CLASS 3A GIRLS VOLLEYBALL CHAMPION:

CLASS 2A GIRLS VOLLEYBALL CHAMPION:

CLASS 1A GIRLS VOLLEYBALL CHAMPION:

WINTER CHAMPIONSHIPS

BASKETBALL, BOYS

CLASS 6A CHAMPION:

CLASS 5A CHAMPION:

CLASS 4A CHAMPION:

CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION:

CLASS 1A CHAMPION:

BASKETBALL, GIRLS

CLASS 6A CHAMPION:

CLASS 5A CHAMPION:

CLASS 4A CHAMPION:

CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION: 

CLASS 1A CHAMPION:

BOWLING
BOYS CHAMPION:

GIRLS CHAMPION:
– – –
COMPETITIVE SPIRIT
SMALL CHAMPION:
MEDIUM CHAMPION:
LARGE CHAMPION:
CO-ED CHAMPION:
——
SWIMMING AND DIVING
CLASS 2A GIRLS
200 medley relay:
200 freestyle:
200 individual medley:
50 freestyle:
100 butterfly:
200 freestyle relay:
100 freestyle:
500 freestyle:
100 backstroke:
100 breaststroke:
400 freestyle relay:
1-meter diving:
Team:

CLASS 3A GIRLS
200 medley relay:
200 freestyle:
200 individual medley:
50 freestyle:
100 butterfly:
200 freestyle relay:
100 freestyle:
500 freestyle:
100 backstroke:
100 breaststroke:
400 freestyle relay:
1-meter diving:
Team:

CLASS 2A BOYS
200 medley relay:
200 freestyle:
200 individual medley:
50 freestyle:
100 butterfly:
200 freestyle relay:
100 freestyle:
500 freestyle:
100 backstroke:
100 breaststroke:
400 freestyle relay:
1-meter diving:
Team:

CLASS 3A BOYS
200 medley relay:
200 freestyle:
200 individual medley:
50 freestyle:
100 butterfly:
200 freestyle relay:
100 freestyle:
500 freestyle:
100 backstroke:
100 breaststroke:
400 freestyle relay:
1-meter diving:
Team:
– –
WRESTLING
CLASS 3A DUAL MEET CHAMPION:

CLASS 2A DUAL MEET CHAMPION:

CLASS 3A INDIVIDUAL CHAMPIONS
106:
113:
120:
126:
132:
138:
145:
152:
160:
170:
182:
195:
220:
285:
Team:

CLASS 2A INDIVIDUAL CHAMPIONS
106:
113:
120:
126:
132:
138:
145:
152:
160:
170:
182:
195:
220:
285:
Team:

SPRING CHAMPIONSHIPS

BASEBALL

CLASS 6A CHAMPION:

CLASS 5A CHAMPION:

CLASS 4A CHAMPION:

CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION:

CLASS 1A CHAMPION:

LACROSSE, BOYS
CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION:

LACROSSE, GIRLS

CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION:


SOFTBALL

CLASS 6A CHAMPION:

CLASS 5A CHAMPION:

CLASS 4A CHAMPION:

CLASS 3A CHAMPION:

CLASS 2A CHAMPION:

CLASS 1A CHAMPION:

TENNIS, BOYS
CLASS 3A TEAM CHAMPION:

CLASS 2A TEAM CHAMPION:

CLASS 3A  SINGLES CHAMPION:

CLASS 2A SINGLES CHAMPION:

CLASS 3A DOUBLES CHAMPIONS:

CLASS 2A DOUBLES CHAMPION:

TRACK AND FIELD
CLASS 2A GIRLS
100:
200:
400:
800:
1600:
3200:
100 hurdles:
300 hurdles:
4×100:
4×400:
4×800:
High jump:
Pole vault:
Long jump:
Triple jump:
Shot put:
Discus:
Javelin:
Team:

CLASS 3A GIRLS
100:
200:
400:
800:
1600:
3200:
100 hurdles:
300 hurdles:
4×100:
4×400:
4×800:
High jump:
Pole vault:
Long jump:
Triple jump:
Shot put:
Discus:
Javelin:
Team:

CLASS 2A BOYS
100:
200:
400:
800:
1600:
3200:
110 hurdles:
300 hurdles:
4×100:
4×400:
4×800:
High jump:
Pole vault:
Long jump:
Triple jump:
Shot put:
Discus:
Javelin:
Team:

CLASS 3A BOYS
100:
200:
400:
800:
1600:
3200:
110 hurdles:
300 hurdles:
4×100:
4×400:
4×800:
High jump:
Pole vault:
Long jump:
Triple jump:
Shot put:
Discus:
Javelin:
Team:

100-METER DASH SEMIFINALS

100-METER DASH PRELIMINARIES

100-METER HURDLES SEMIFINALS

100-METER HURDLES PRELIMINARIES

110-METER HURDLES SEMIFINALS

110-METER HURDLES PRELIMINARIES

200-METER DASH SEMIFINALS

200-METER DASH PRELIMINARIES

VOLLEYBALL, BOYS
CLASS 3A BOYS VOLLEYBALL CHAMPION:
CLASS 2A BOYS VOLLEYBALL CHAMPION: