2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CHAMPIONSHIPS

2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CHAMPIONSHIP VENUES
FALL CHAMPIONSHIPS

CROSS-COUNTRY
CLASS A GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:  KATE MOWERY, DELONE CATHOLIC
CLASS A GIRLS TEAM CHAMPION:  DELONE CATHOLIC
GIRLS A RESULTS

CLASS AA GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:  MARIA TUKIS, PALMYRA
CLASS AA GIRLS TEAM CHAMPION:  PALMYRA
GIRLS AA RESULTS

CLASS AAA GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:  MADY CLAHANE, CUMBERLAND VALLEY
CLASS AAA GIRLS TEAM CHAMPION:  CUMBERLAND VALLEY
GIRLS AAA RESULTS

CLASS A BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  BRADY WILT, BIGLERVILLE
CLASS A BOYS TEAM CHAMPION:  VERITAS ACADEMY
BOYS A RESULTS

CLASS AA BOYS INDIVIDUAL CHAMPION: VINNY TODARO, BIG SPRING
CLASS AA BOYS TEAM CHAMPION:  ANNVILLE-CLEONA
BOYS AA RESULTS

CLASS AAA BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  ALEC KUNZWEILER, CUMBERLAND VALLEY
CLASS AAA BOYS TEAM CHAMPION:  CUMBERLAND VALLEY
BOYS AAA RESULTS

FIELD HOCKEY
CLASS AAA CHAMPION:  PENN MANOR
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK AAA FIELD HOCKEY CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  OLEY VALLEY
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK AA FIELD HOCKEY CHAMPIONSHIP

FOOTBALL
CLASS AAAA CHAMPION:  WILSON
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAAA FOOTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA CHAMPION:  BISHOP McDEVITT
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA FOOTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  WYOMISSING
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA FOOTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A CHAMPION:  DELONE CATHOLIC
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A FOOTBALL CHAMPIONSHIP

GOLF
CLASS AA BOYS TEAM CHAMPION:  WYOMISSING – Sam Gallen, Brock Kovach, Evan Thornton, Nat Gallen, William Gentry

CLASS AA BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  ISAIAH LOGUE, FAIRFIELD

CLASS AAA BOYS TEAM CHAMPION:  MANHEIM TWP – Ryan Dornes, Craig Hornberger, John Kitsock, Andy Butler, Colin Deery

CLASS AAA BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  CRAIG HORNBERGER, MANHEIM TOWNSHIP

GIRLS TEAM REPRESENTATIVE TO PIAA EAST REGIONAL:  CENTRAL DAUPHIN – Allison Cooper, Alexis Hartwick, Victoria Robinson, Nora Mater, Hannah Donnelly

GIRLS AAA INDIVIDUAL CHAMPION:  ELIZABETH McGARRIGLE, CONRAD WEISER

GIRLS AA INDIVIDUAL CHAMPION:  SHANNON WEBER, KUTZTOWN

2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK GOLF CHAMPIONSHIP LEADERS

SOCCER
BOYS CLASS AAA CHAMPION:  HEMPFIELD
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BOYS SOCCER CHAMPIONSHIP

GIRLS CLASS AAA CHAMPION:  GOVERNOR MIFFLIN
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIP

BOYS CLASS AA CHAMPION:  TULPEHOCKEN
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA BOYS SOCCER CHAMPIONSHIP

GIRLS CLASS AA CHAMPION:  TRINITY
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIP

BOYS CLASS A CHAMPION:  GREENWOOD
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A BOYS SOCCER CHAMPIONSHIP

GIRLS CLASS A CHAMPION:  TULPEHOCKEN
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIP

TENNIS, GIRLS
GIRLS CLASS AAA TEAM CHAMPION:  MANHEIM TOWNSHIP – Emily Mann, Meredith Meyer, Emily Murphy (singles); Doris Simic / Effy Georgallis and Addy Deery / Carolyn Mann (doubles)
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA GIRLS TEAM TENNIS CHAMPIONSHIP
CLASS AAA TEAM MATCH RESULTS (all rounds)

GIRLS CLASS AA TEAM CHAMPION:   WYOMISSING – Audrey Ann Blakely, Greta Koch, Caroline Patillo (singles); Mara Trifoi / Allison White and Carmen Heinley/Abby Waxler (doubles)
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA GIRLS TEAM TENNIS CHAMPIONSHIP
CLASS AA TEAM MATCH RESULTS (all rounds)

GIRLS CLASS AAA SINGLES CHAMPION:  KATIE WAGNER, SUSQUEHANNOCK
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA GIRLS SINGLES CHAMPIONSHIP

GIRLS CLASS AA SINGLES CHAMPION:  AUDREY ANN BLAKELY, WYOMISSING
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA GIRLS SINGLES CHAMPIONSHIP

GIRLS CLASS AAA DOUBLES CHAMPIONS:  DIVYA SIRDESHPANDE AND TAYLOR HELSEL, HEMPFIELD
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA GIRLS DOUBLES CHAMPIONSHIP

GIRLS CLASS AA DOUBLES CHAMPIONS:  MARIAH WARDIUS AND LIN ROBERTSON, BERKS CATHOLIC
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA DOUBLES CHAMPIONSHIP

2012 INDEPENDENT SCHOOLS QUALIFIER
2012 DISTRICT 3 INDEPENDENT SCHOOLS SINGLES QUALIFIER
2012 DISTRICT 3 INDEPENDENT SCHOOLS DOUBLES QUALIFIER

VOLLEYBALL, GIRLS
CLASS AAA GIRLS VOLLEYBALL CHAMPION:  CUMBERLAND VALLEY
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA GIRLS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA GIRLS VOLLEYBALL CHAMPION:  DELONE CATHOLIC
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA GIRLS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A GIRLS VOLLEYBALL CHAMPION:  HALIFAX
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A GIRLS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP

WINTER CHAMPIONSHIPS

BASKETBALL
CLASS AAAA BOYS BASKETBALL CHAMPION:  HARRISBURG
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAAA BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA BOYS BASKETBALL CHAMPION:  BERKS CATHOLIC
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA BOYS BASKETBALL CHAMPION:  DELONE CATHOLIC
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A BOYS BASKETBALL CHAMPION:  LEBANON CATHOLIC
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAAA GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  WILSON
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAAA GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  PALMYRA
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  YORK CATHOLIC
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  STEELTON-HIGHSPIRE
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

BOWLING
BOYS BOWLING CHAMPION:  BARRY KLINE, CONRAD WEISER
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK BOYS BOWLING FINALS
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK BOYS BOWLING QUALIFYING GAMES

GIRLS BOWLING CHAMPION:  CHELSEY MERKLINGER, LANCASTER MENNONITE
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK GIRLS BOWLING FINALS
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK GIRLS BOWLING QUALIFYING GAMES

SWIMMING AND DIVING

CLASS AA GIRLS
200 MEDLEY RELAY Palmyra, 1:50.39 – 1) Katie Schreckengast, 2) Kylie Huffman, 3) Reney Hess, 4) Breanna Purnell
200 FREESTYLEVictoria Griffin, Delone Catholic, 1:52.92
200 INDIVIDUAL MEDLEYJessica Burkett, Boiling Springs, 2:07.67
50 FREESTYLEErica Clancy, Susquehanna Twp., 23.99
100 BUTTERFLYErin Merkle, York Suburban, 56.57
200 FREESTYLE RELAYYork Suburban, 1:37.68 – 1) Zowie Day, 2) Carson Gross, 3) Helen Gunn, 4) Erin Merkle
100 FREESTYLE:   Victoria Griffin, Delone Catholic, 51.48.  Ties Class AA girls record
500 FREESTYLEErin Markle, York Suburban, 4:59.88
100 BACKSTROKEPeyten Lyons, Palmyra, 58.75
100 BREASTSTROKEKatie Webber, Boiling Springs, 1:05.64
400 FREESTYLE RELAYYork Suburban, 3:33.79.  Class AA girls record.  1) Zowie Day, 2) Carson Gross, 3) Erin Markle, 4) Helen Gunn
TEAM SCORES:   1. York Suburban, 282..5 points

CLASS AA BOYS
200 MEDLEY RELAYYork Suburban, 1:40.10 – 1) Will Massey, 2) Nolan Walker, 3) Matt Spinello, 4) Kyle Posneau
200 FREESTYLEMatthew Leenhouts, Fleetwood, 1:42.59
200 INDIVIDUAL MEDLEYEverett Albert, Lancaster Catholic, 1:55.54
50 FREESTYLENathan Smith, Susquehanna Twp., 21.55
100 BUTTERFLYCole Davis, Millersburg, 52.82
200 FREESTYLE RELAYSusquehanna Twp., 1:29.70 – 1) Rhyce Hammaker, 2) Tyler Ozehowski, 3) Nathan Smith, 4) Sam Martin
100 FREESTYLENathan Smith, Susquehanna Twp., 47.33
500 FREESTYLE Matthew Leenhouts, Fleetwood, 4:38.20
100 BACKSTROKEDillon Lancenese, Brandywine Heights, 52.04
100 BREASTSTROKEShane Hallett, Boiling Springs, 59.03
400 FREESTYLE RELAYLancaster Catholic, 3;19.71 – 1) Zack Miklos, 2) Brendon Schrantz, 3) Michael Southward, 4) Everett Albert
TEAM SCORES1. Schuylkill Valley, 270.5 points

CLASS AAA GIRLS
200 MEDLEY RELAYHershey, 1:45.43 – 1) Ari Waitkavicz, 2) Vivi Tafuto, 3) Gabi Broschard, 4) Collette Robinson
200 FREESTYLEMeaghan Raab, 1:45.93.  Class AAA girls record. 
200 INDIVIDUAL MEDLEYEmily Cameron, Warwick, 2:02.28
50 FREESTYLEAlexandra Rockett, Wilson, 23.42
100 BUTTERFLYNiki Price, Northeastern, 55.62
200 FREESTYLE RELAYHershey, 1:34.57 – 1) Collette Robinson, 2) Carly DeLiberty, 3) Meaghan Raab, 4) Madelyn Veith
100 FREESTYLEMeaghan Raab, Hershey, 49.62
500 FREESTYLEPaige Daniel, Manheim Central, 5:00.04
100 BACKSTROKEAlexandra Rockett, Wilson, 55.11.  Class AAA record.  
100 BREASTSTROKEEmily Cameron, Warwick, 1:03.36
400 FREESTYLE RELAYHershey, 3:28.75 – 1) Madelyn Veith, 2) Meaghan Raab, 3) Vivi Tafuto, 4) Carly DeLiberty
TEAM SCORES: 1. Hershey, 390

CLASS AAA BOYS
200 MEDLEY RELAYHershey, 1;33.98 – 1) Austin Doss, 2) Zach Ceneviva, 3) Vinny Tafuto, 4) Jeremy Bauchwitz
200 FREESTYLERyan Owens, Daniel Boone, 1:42.07
200 INDIVIDUAL MEDLEYTrevor Hine, Dallastown, 1:53.25
50 FREESTYLEVinny Tafuto, Hershey, 20.19.  Class AAA boys record.  
100 BUTTERFLYJack Brenneman, Cumberland Valley, 50.13.  Class AAA boys record.  
200 FREESTYLE RELAYCumberland Valley, 1:25.80 – 1) Seth Wenner, 2) Zach Snyder, 3) Nick Francis, 4) Jack Brenneman
100 FREESTYLEVinny Tafuto, Hershey, 45.55.  Class AAA boys record.  
500 FREESTYLEZach Lutrell, Hershey, 4:34.84
100 BACKSTROKEAustin Doss, Hershey, 50.49
100 BREASTSTROKEShota Nakano, Hershey, 57.61
400 FREESTYLE RELAY Hershey, 3:07.34.  Class AAA boys record.  
TEAM SCORES: 1. Hershey, 460 points

2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BOYS DIVING RESULTS
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA GIRLS DIVING RESULTS
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA DIVING CHAMPIONSHIP RESULTS (BOYS AND GIRLS)

– – –

WRESTLING
CLASS AAA DUAL MEET CHAMPION:  CENTRAL DAUPHIN
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA TEAM WRESTLING CHAMPIONSHIP

CLASS AA DUAL MEET CHAMPION:  BOILING SPRINGS
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA TEAM WRESTLING CHAMPIONSHIP

CLASS AAA INDIVIDUAL CHAMPIONS
106:  Connor Sheehan, Solanco
113:  Tanner Shoap, Chambersburg
120:  Zach Ulerick, Middletown
126:  Cortlandt Schuyler, Manheim Twp.
132:  Patrick Duggan, Cumberland Valley
138:  Tyson Dippery, Central Dauphin
145:  Chris Vassar, Cedar Cliff
152:  T.C. Warner, Cumberland Valley
160:  Chance Marsteller, Kennard-Dale
170:  Joey Krulock, Mechanicsburg
182:  Marcus Johnson, Governor Mifflin
195:  Jan Johnson, Governor Mifflin
220:  Thomas Haines, Solanco
285:  Joey Goodhart, Hempfield
Team:  Central Dauphin
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA WRESTLING CHAMPIONSHIP  …  CLASS AAA TEAM SCORES

CLASS AA INDIVIDUAL CHAMPIONS
106:  Tyshawn White, Bishop McDevitt
113:  Korbin Myers, Boiling Springs
120:  Josh Giorgio, Schuylkill Valley
126:  Ryan Diehl, Trinity
132:  Ian Brown, Hanover
138:  Tyler Shafer, Hanover
145:  Briton Shelton, Bermudian Springs
152:  Robbie Moretz, Halifax
160:  Quinn Frassetta, Camp Hill
170:  Pete Renda, Brandywine Heights
182:  Stephen Loiseau, Lancaster Catholic
195:  Adam Geiger, Trinity
220:  Joey Kaufman, Halifax
285:  Trevor Stover, Biglerville
Team:  Boiling Springs
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA WRESTLING CHAMPIONSHIP  …   CLASS AA TEAM SCORES

SPRING CHAMPIONSHIPS

BASEBALL
Class AAAA baseball:  Lower Dauphin
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAAA BASEBALL CHAMPIONSHIP

Class AAA baseball:  Greencastle-Antrim
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BASEBALL CHAMPIONSHIP

Class AA baseball:  Delone Catholic
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA BASEBALL CHAMPIONSHIP

Class A baseball:  York Catholic
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A BASEBALL CHAMPIONSHIP

LACROSSE, BOYS
Boys Lacrosse:  Manheim Twp.
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK BOYS LACROSSE CHAMPIONSHIP

LACROSSE, GIRLS
Girls Lacrosse:  Manheim Twp.
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK GIRLS LACROSSE CHAMPIONSHIP

SOFTBALL
Class AAAA softball:  Central Dauphin
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAAA SOFTBALL CHAMPIONSHIP

Class AAA softball:  Twin Valley
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA SOFTBALL CHAMPIONSHIP

Class AA softball:  Brandywine Heights
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA SOFTBALL CHAMPIONSHIP

Class A softball:  Greenwood
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS A SOFTBALL CHAMPIONSHIP

TENNIS, BOYS
Class AAA boys team tennis:  Manheim Twp.
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BOYS TEAM TENNIS CHAMPIONSHIP

Class AA boys team tennis:  Wyomissing
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA BOYS TEAM TENNIS CHAMPIONSHIP

Class AAA boys singles tennis: Derek Hagino, Hempfield
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BOYS SINGLES CHAMPIONSHIP

Class AA boys singles tennis:  Ricardo Saad, Wyomissing
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA BOYS SINGLES CHAMPIONSHIP

Class AAA boys doubles tennis:  Josh Kaiser / Colin Woglemuth, Manheim Central
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BOYS DOUBLES TENNIS CHAMPIONSHIP

Class AA boys doubles tennis:  Spencer Rhoads / Wes Davis, Lancaster Country Day
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA BOYS DOUBLES TENNIS CHAMPIONSHIP

TRACK AND FIELD
CLASS AA GIRLS
100:  Rachel Pitman, Bishop McDevitt, 12.98
200Rachel Pitman, Bishop McDevitt, 26.27
400Shannon Quinn, Trinity, 57.00
800Shannon Quinn, Trinity, 2:14.73.  Class AA record.
1600Devi Jagadesan, Wyomissing, 5:12.54
3200Devi Jagadesan, Wyomissing, 11:15.30
100 hurdles:  Elana Keller, Bermudian Springs, 16.35
300 hurdlesKayla Keller, Millersburg, 47.45
4×100 relay:  Bishop McDevitt, 50.37 – 1) Kameko Webb, 2) Kristen Melnyk, 3) Imani Crowder, 4) Rachel Pitman
4×400 relayTrinity, 4:01.60, Class AA record – 1) Shannon Quinn, 2) Mary Gronkiewicz, 3) Hannah Durbin, 4) Aliyah Graves-Brown
4×800 relayCamp Hill, 9:35.59 – 1) Drew Anderson, 2) Kelsey Bentz, 3) Ali Herr, 4) Zoe Matherne
High jumpAlex Siebecker, Annville-Cleona, 5-0
Pole vaultMadison Depner, Trinity, 11-6.  Class AA record shared with Bre Manzolillo of Schuylkill Valley
Long jumpCarly Shuttlesworth, Wyomissing, 17-5 1/2
Triple jumpSarah Hunt, Fairfield, 36-3 1/2
ShotAvree Wright, Annville-Cleona, 37-1 1/4
DiscusEmily Fisher, Greenwood, 122-10
JavelinAnna Bailey, Bishop McDevitt, 137-5.  Class AA record
TeamTrinity, 87 points

CLASS AAA GIRLS
100
Lynne Mooradian, South Western, 12.50
200Skylar Dantzler, Wilson, 25.22
400Skylar Dantzler, Wilson, 56.97
800:  Libby Nolan, Hershey, 2:13.26.  Class AAA record
1600Greta Lindsley, Penn Manor, 4:56.41
3200Mady Clahane, Cumberland Valley, 10:55.87
100 hurdles:  Sierra Brabham-Lawrence, Harrisburg, 15.00
300 hurdles:  Mary Witmer, Ephrata, 42.11.  Class AAA record
4×100 relay:  South Western, 48.54 – 1) Kristin Garlan, 2) Mackenzie Wall, 3) Amore’ Coleman, 4) Lynne Mooradian
4×400 relayCedar Cliff, 3:56.99 – 1) Nicole Boldosser, 2) Amanda Lawrence, 3) Taylor Chapman, 4) Kaitlin Gould
4×800 relayPalmyra, 9:13.65, Class AAA record – 1) Olivia Farabaugh, 2) Miranda Salvo, 3) Maria Tukis, 4) Katie Dembrowski
High jumpCyre Virgo, Fleetwood, 5-7
Pole vaultKennedy Shank, Northern York, 12-0
Long jumpMarshay Ryan, Chambersburg, 19-3 3/4.  Class AAA record
Triple jump:  Marshay Ryan, Chambersburg, 40-9 3/4.  Class AAA record
ShotEmily Stauffer, Cocalico, 40-7 1/2
DiscusJessie Wallace, Wilson, 129-10
JavelinSteph Sievers, Daniel Boone, 131-3
TeamWilson, 57 points

CLASS AA BOYS
100Tyrone Gibson, Bishop McDevitt, 11.16
200David Bricker, Trinity, 22.49
400Ben Mason, Annville-Cleona, 48.98
800Shawn Wolfe, Annville-Cleona, 1:54.39.  Class AA record
1600Brady Wilt, Biglerville, 4:28.86
3200Sean Manning, Boiling Springs, 9:35.91
110 hurdlesJared Horne, Schuylkill Valley, 15.17
300 hurdlesYusef Awan, Wyomissing, 40.38
4×100 relay:  Trinity, 42.90 – 1) Danny Jackson, 2) David Bricker, 3) Brandon Kuntz, 4) Vincent Rominski
4×400 relayTrinity, 3:22.87 – 1) David Bricker, 2) William Edwards, 3) Matt Bernick, 4) Matt Janton
4×800 relayAnnville-Cleona, 7:57.02, Class AA record – 1) Mark Bachman, 2) Jeff Inman, 3) Ben Mason, 4) Shawn Wolfe
High jumpJared Horne, Schuylkill Valley, 6-4
Pole vault:  Jonathan Ernst, Boiling Springs, 13-0
Long jump:  Danny Jackson, Trinity, 22-8 1/2
Triple jump:  Jared Horne, Schuylkill Valley, 43-7 1/2
Shot:  Jason Coon, Schuylkill Valley, 59-1
Discus:  Evan Arnott, Schuylkill Valley, 182-4.  Class AA record.
JavelinMatt Rainhart, Berks Catholic, 172-8
TeamSchuylkill Valley, 124 points

CLASS AAA BOYS
100Xavier Smith, Daniel Boone, 10.96
200Xavier Smith, Daniel Boone, 22.36
400Jimmy Brooks, Wilson, 47.94
800Alec Kunzweiler, Cumberland Valley, 1:51.68.  Class AAA record
1600Vinny Todaro, Big Spring, 4;13.47
3200Vinny Todaro, Big Spring, 9:18.00
110 hurdlesJay Stone, Central York, 15.68
300 hurdles:  Jay Stone, Central York, 37.63
4×100 relayHarrisburg, 42.41 – 1) Dominique Shurns, 2) Desmond Kent, 3) Kyle Morton, 4) Jaylen Kent
4×400 relayWilson, 3:21.77 – 1) Jesse Poore, 2) Austin Rosa, 3) Justin Maloney, 4) Jimmy Brooks
4×800 relayCumberland Valley, 7:48.52 – 1) Brady Miller, 2) Scott St. Peter, 3) Alex Coburn, 4) Alec Kunzweiler
High jumpTyree Ballenger, J.P. McCaskey, 6-6
Pole vault:  Tim Moses, Palmyra, 16-0
Long jumpIbn Short, Milton Hershey, 22-1 1/2
Triple jumpRonald Henderson, York County School of Technology, 47-0 3/4
ShotAnderson Novalin, York William Penn, 53-8
DiscusTanner Unger, Hempfield, 159-6
JavelinCole Proffitt, Manheim Central, 196-6
TeamWilson, 61 points

2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP RESULTS
100 meter finals
100 meter semifinals
100 meter preliminaries
200 meter finals
200 meter semifinals
200 meter preliminaries
400 meter dash
800 meter run
1600 meter run
3200 meter run
100 / 110 hurdles finals
100 / 110 hurdles semifinals
100 / 110 hurdles preliminaries
300 meter hurdles
4×100 relay
4×400 relay
4×800 relay
High jump:  AA girls … AAA girls … AA boysAAA boys
Pole vault:  AA girls … AAA girls … AA boysAAA boys
Long jump:  AA girls … AAA girls … AA boysAAA boys
Triple jump:  AA girls … AAA girls … AA boysAAA boys
Shot:  AA girls … AAA girls … AA boysAAA boys
Discus:  AA girls … AAA girls … AA boysAAA boys
Javelin:  AA girls … AAA girls … AA boysAAA boys
Girls team scores
Boys team scores

VOLLEYBALL, BOYS
Class AAA boys volleyball:  Hempfield
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AAA BOYS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP

Class AA boys volleyball:  Northeastern
2012-2013 DISTRICT 3 M&T BANK CLASS AA BOYS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP