2006-2007 DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS

FALL CHAMPIONSHIPS

CROSS-COUNTRY
CLASS AA GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:  LINDSEY SHERTZER, LANCASTER MENNONITE, 19:18.53
CLASS AA GIRLS TEAM CHAMPION:  LANCASTER MENNONITE, 72 points
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS CLASS AA CROSS-COUNTRY INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS CLASS AA CROSS-COUNTRY TEAM CHAMPIONSHIP

CLASS AAA GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:  LARA CROFFORD, BIG SPRING, 18:42.15
CLASS AAA GIRLS TEAM CHAMPION:  MANHEIM TWP., 135 points
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS CLASS AAA CROSS-COUNTRY INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS CLASS AAA CROSS-COUNTRY TEAM CHAMPIONSHIP

CLASS AA BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  DIETRICH LINDE, LANCASTER MENNONITE, 16:32.62
CLASS AA BOYS TEAM CHAMPION:  TULPEHOCKEN, 68 points
2006-2007 DISTRICT 3 BOYS CLASS AA CROSS-COUNTRY INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP
2006-2007 DISTRICT 3 BOYS CLASS AA CROSS-COUNTRY TEAM CHAMPIONSHIP

CLASS AAA BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  VINCE McNALLY, CONESTOGA VALLEY, 15:58.68
CLASS AAA BOYS TEAM CHAMPION:  MANHEIM TWP., 120 points
2006-2007 DISTRICT 3 BOYS CLASS AAA CROSS-COUNTRY INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP
2006-2007 DISTRICT 3 BOYS CLASS AAA CROSS-COUNTRY TEAM CHAMPIONSHIP

FIELD HOCKEY
CLASS AAA CHAMPION:  LOWER DAUPHIN
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA FIELD HOCKEY CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  CONRAD WEISER
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA FIELD HOCKEY CHAMPIONSHIP

FOOTBALL
CLASS AAAA CHAMPION:  STATE COLLEGE
2006-2007 DISTRICT 3-6 CLASS AAAA FOOTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA CHAMPION:  RED LAND
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA FOOTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  WYOMISSING
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA FOOTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A CHAMPION:  STEELTON-HIGHSPIRE
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS A FOOTBALL CHAMPIONSHIP

GOLF
BOYS TEAM CHAMPION:  MANHEIM TWP., 397
BOYS INDIVIDUAL CHAMPION:  CLAYTON ROTZ, CHAMBERSBURG, 143
GIRLS INDIVIDUAL CHAMPION:  SARA BEJGROWICZ, MANHEIM TWP., 156
2006-2007 DISTRICT 3 GOLF CHAMPIONSHIP (ALL RESULTS)

SOCCER, BOYS
CLASS AAA CHAMPION:  MANHEIM TWP.
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA BOYS SOCCER CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  MANHEIM CENTRAL
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA BOYS SOCCER CHAMPIONSHIP

CLASS A CHAMPION:  PEQUEA VALLEY
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS A BOYS SOCCER CHAMPIONSHIP

TENNIS, GIRLS
CLASS AAA TEAM CHAMPION:  HEMPFIELD
CLASS AA TEAM CHAMPION:  YORK SUBURBAN
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS TEAM TENNIS CHAMPIONSHIPS (CLASS AAA and CLASS AA)
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS TEAM TENNIS MATCH RESULTS (CLASS AAA and CLASS AA)

CLASS AAA SINGLES CHAMPION:  LAUREN HANKLE, MANHEIM TWP.
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA GIRLS SINGLES CHAMPIONSHIP

CLASS AA SINGLES CHAMPION:  MARTHA BLAKELY, WYOMISSING
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA GIRLS SINGLES CHAMPIONSHIP

CLASS AAA DOUBLES CHAMPIONS:  KATIE WESTENBERGER / MELISSA PLOWMAN, DALLASTOWN
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA GIRLS DOUBLES CHAMPIONSHIP

CLASS AA DOUBLES CHAMPIONS:  MAURA NOONE / ANNIE SNISCAK, TRINITY
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA GIRLS DOUBLES CHAMPIONSHIP

VOLLEYBALL, GIRLS
CLASS AAA CHAMPION:  HEMPFIELD
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS VOLLEYBALL CLASS AAA CHAMPIONSHIP
CLASS AAA POOL RESULTS:   POOL A …  POOL B … POOL C  …  POOL D

CLASS AA CHAMPION:  BRANDYWINE HEIGHTS
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS VOLLEYBALL CLASS AA CHAMPIONSHIP
CLASS AA POOL RESULTS:  POOL A  … POOL B  … POOL C  … POOL D

CLASS A CHAMPION:  CENTRAL CATHOLIC
2006-2007 DISTRICT 3 GIRLS VOLLEYBALL CLASS A CHAMPIONSHIP
CLASS A POOL RESULTS:  POOL A  …  POOL B

WINTER CHAMPIONSHIPS

BASKETBALL
CLASS AAAA BOYS BASKETBALL CHAMPION:  HARRISBURG
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAAA BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA BOYS BASKETBALL CHAMPION:  WEST YORK
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA BOYS BASKETBALL CHAMPION:  YORK CATHOLIC
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A BOYS BASKETBALL CHAMPION:  CENTRAL CATHOLIC
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS A BOYS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAAA GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  HARRISBURG
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAAA GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  EASTERN YORK
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  YORK CATHOLIC
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A GIRLS BASKETBALL CHAMPION:  LEBANON CATHOLIC
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS A GIRLS BASKETBALL CHAMPIONSHIP

SWIMMING AND DIVING
200 MEDLEY RELAY
AA GIRLS:   WYOMISSING (LINDSEY DuAIME, ZOE SIANIS, ABBY VANDERBOSCH, MARY MOSER) 1:52.50
AA BOYS:  YORK SUBURBAN (KEVIN MARSTELLER, DAN MARSTELLER, HARRY FOSTER, JASON DURS) 1:38.07
AAA GIRLS:  CUMBERLAND VALLEY (ADRIENNE PHILLIPS, CALLAN ROWE, ALEXIS CHEREWKA, ERINN BUTLER) 1:50.24
AAA BOYS:  CEDAR CREST  (RYAN LIGHTNER, ZACHARY YOCUM, CODY WEIK, BRAD WOLFSON) 1:36.67

200 FREESTYLE
AA GIRLS:  COUREY SCHAEFER, CONRAD WEISER, 1:54.50
AA BOYS:  KEVIN MARSTELLER, YORK SUBURBAN, 1:42.49
AAA GIRLS:  TRICIA WEANER, GETTYSBURG, 1:51.07
AAA BOYS:  BRANDON SIEMASKO, PENN MANOR, 1:44.45

200 IM
AA GIRLS:  LEAH GINGRICH, EAST PENNSBORO, 2:00.12
AA BOYS:  ZACH PHILLIPS, SUSQUEHANNOCK, 1:53.62
AAA GIRLS:  MARIANNE FLYNN, WILSON, 2:07.58
AAA BOYS:  CODY WEIK, CEDAR CREST, 1:53.22

50 FREESTYLE
AA GIRLS:  MARY MOSER, WYOMISSING, 24.01
AA BOYS:  CHRISTOPHER STUTZMAN, PALMYRA, 21.67
AAA GIRLS:  SAMI WIERZBICKI, WILSON, 24.10
AAA BOYS:  ZACHARY KOHL, GOVERNOR MIFFLIN, 21.15

100 BUTTERFLY
AA GIRLS:  LEAH GINGRICH, EAST PENNSBORO, 55.46
AA BOYS:  HARRY FOSTER, YORK SUBURBAN, 51.86
AAA GIRLS:  KATIE NOLAN, HERSHEY, 54.82
AAA BOYS:  MARC MAURIZI, COCALICO, 52.09

200 FREESTYLE RELAY
AA girls:  MUHLENBERG (MEGAN BAUER, AMANDA FREES, ALLISON FIES, JENA MARRINUCCI) 1:38.05
AA boys:  MUHLENBERG (TONY FLORIDA, ZACH CHOW, STEVE SANTANGELO, ALAN SNYDER) 1:28.87
AAA girls:  WILSON (PAIGE IMPINK, CHELSEA BECK, SAMI WIERZBICKI, TATUM COLITZ) 1:37.40
AAA boys:  WILSON (NICK WOOMER, STEVE YEAGER, DEREK STAUB, J.C. HOFFA) 1:26.50

100 FREESTYLE
AA GIRLS:  MARY MOSER, WYOMISSING, 52.69
AA BOYS:  HARRY FOSTER, YORK SUBURBAN, 47.50
AAA GIRLS:  KATIE NOLAN, HERSHEY, 51.49
AAA BOYS:  ZACHARY KOHL, GOVERNOR MIFFLIN, 46.47

500 FREESTYLE
AA GIRLS:  KELLY GERAS, MUHLENBERG, 5:23.39
AA BOYS:  ZACH PHILLIPS, SUSQUEHANNOCK, 4:37.85
AAA GIRLS:  JACY DYER, CEDAR CREST, 5:00.89
AAA BOYS:  JOE KINDERWATER, HEMPFIELD, 4:33.66

100 BACKSTROKE
AA GIRLS:  STEPHANIE KINSEY, TRINITY, 59.66
AA BOYS:  KEVIN MARSTELLER, YORK SUBURBAN, 52.22
AAA GIRLS:  TRICIA WEANER, GETTYSBURG, 56.81
AAA BOYS:  CODY WEIK, CEDAR CREST, 51.96

100 BREASTSTROKE
AA GIRLS:  COOKIE McINTYRE, WEST YORK, 1:06.80
AA BOYS:   CHRIS MANNING, YORK SUBURBAN, 1:00.56
AAA GIRLS:  MARIANNE FLYNN, WILSON, 1:04.20
AAA BOYS:  STEVE GALLAGHER, WILSON, 1:00.68

400 FREESTYLE RELAY
AA GIRLS:  MUHLENBERG (KELLY GERAS, MEGAN BAUER, ALLISON FIES, JENA MARRINUCCI) 3:36.89
AA BOYS:  YORK SUBURBAN (BEN APPLEBY, CHRIS MANNING, HARRY FOSTER, KEVIN MARSTELLER) 3;13.52
AAA GIRLS:  HERSHEY (ERICA RAPP, KIERSTEN COOLEY, NATAZIA FISTROVIC, KATIE NOLAN) 3:33.40
AAA BOYS:  CONESTOGA VALLEY (CHACE CARUSO, DREW WISSLER, CHRIS SHEERER, JOSH NYCE) 3:11.95

1-METER DIVING
AA GIRLS:  NIKKI MIZRAHI, NORTHERN, 360.05
AA BOYS:  DAVID MAGARO, EAST PENNSBORO, 390.95
AAA GIRLS:  MEGAN MAGARO,CEDAR CREST, 403.15
AAA BOYS:  RYAN KUSER, WILSON, 502.00

TEAM
AA GIRLS:  MUHLENBERG, 342  points
AA BOYS:  YORK SUBURBAN, 341 points
AAA GIRLS:  WILSON, 352.5 points
AAA BOYS:  WILSON, 320.5 points

2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS

WRESTLING
CLASS AAA DUAL MEET CHAMPION:  LOWER DAUPHIN
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA WRESTLING TEAM CHAMPIONSHIP

CLASS AA DUAL MEET CHAMPION:  BOILING SPRINGS
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA WRESTLING TEAM CHAMPIONSHIP

CLASS AAA INDIVIDUAL CHAMPIONS
103:  SIMON RICE, CENTRAL DAUPHIN
112:  CHRIS ALBRIGHT, RED LION
119:  CHRIS KOCHINSKY, MIDDLETOWN
125:  JON CRAWFORD, LOWER DAUPHIN
130:  TYLER NAUMAN, MIDDLETOWN
135:  BRYAN ORTENZIO, CEDAR CLIFF
140:  JARRED KANE, LOWER DAUPHIN
145:  MALLIE SHUSTER, BIG SPRING
152:  MIKE EVANS, CUMBERLAND VALLEY
160:  ED RUTH, SUSQUEHANNA TWP.
171:  CORY GETZ, WARWICK
189:  KEITH DICKEY, CEDAR CLIFF
215:  JORDAN ENCK, MANHEIM CENTRAL
285:  MARCUS ZIMMERMAN, MANHEIM CENTRAL
TEAM: CENTRAL DAUPHIN, 124 points

CLASS AA INDIVIDUAL CHAMPIONS
103:  JOE SPISAK, BOILING SPRINGS
112:  MATT YOCCO, BRANDYWINE HEIGHTS
119:  NICK YOCCO, BRANDYWINE HEIGHTS
125:  ZACH BRYAN, JUNIATA
130:  BRAD KUMMERER, HAMBURG
135:  DAVID ZIEGLER, ELCO
140:  NICK SANKO, HAMBURG
145:  JOE HARPER, SUSQUENITA
152:  NATE REINHART, CENTRAL CATHOLIC
160:  DAVID PRIEST, WYOMISSING
171:  DALLAS BROWN, DELONE CATHOLIC
189:  TYLER STAMBAUGH, BERMUDIAN SPRINGS
215:  MIKE MOSER, OLEY VALLEY
285:  GABE MURTORFF, BOILING SPRINGS
TEAM:  BRANDYWINE HEIGHTS, 157 points

2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA WRESTLING INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA WRESTLING TEAM SCORE

2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA WRESTLING INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA WRESTLING TEAM SCORE

SPRING CHAMPIONSHIPS

BASEBALL
CLASS AAAA CHAMPION:  SOLANCO
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAAA BASEBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA CHAMPION:  DONEGAL
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA BASEBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  KUTZTOWN
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA BASEBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A CHAMPION:  HOLY NAME
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS A BASEBALL CHAMPIONSHIP

SOCCER, GIRLS
CLASS AAA CHAMPION:  WILSON
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  FLEETWOOD
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIP

SOFTBALL
CLASS AAAA CHAMPION:  LOWER DAUPHIN
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAAA SOFTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AAA CHAMPION:  LAMPETER-STRASBURG
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA SOFTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  BRANDYWINE HEIGHTS
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA SOFTBALL CHAMPIONSHIP

CLASS A CHAMPION:  UPPER DAUPHIN
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS A SOFTBALL CHAMPIONSHIP

TENNIS, BOYS
CLASS AAA TEAM CHAMPION:  CUMBERLAND VALLEY
CLASS AA TEAM CHAMPION:  LANCASTER CATHOLIC
2006-2007 DISTRICT 3 BOYS TENNIS TEAM MATCHES

CLASS AAA SINGLES CHAMPION:  JOHN DIXON, CEDAR CLIFF
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA BOYS TENNIS SINGLES CHAMPIONSHIP

CLASS AA SINGLES CHAMPION:  NICK SHADOWEN, TRINITY
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA BOYS TENNIS SINGLES CHAMPIONSHIP

CLASS AAA DOUBLES CHAMPION:  PARKER SCHRADER / ERIK RED, CUMBERLAND VALLEY
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA BOYS TENNIS DOUBLES CHAMPIONSHIP

CLASS AA DOUBLES CHAMPION:  MATT THOMAS / AUSTIN HERZINA, BIGLERVILLE
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA BOYS TENNIS DOUBLES CHAMPIONSHIP

TRACK AND FIELD
CLASS AA GIRLS
100:  ERIN GUTY, TRINITY, 12.45
200:  DEVAN COON, SCHUYLKILL VALLEY, 24.71 
400:  DEVAN COON, SCHUYLKILL VALLEY, 56.54
800:  ANNA-CHRISTINE SCULL, MILTON HERSHEY, 2:18.02
1600:  LINDSEY SHERTZER, LANCASTER MENNONITE, 5:08.18 
3200:  KARA MILLHOUSE, BOILING SPRINGS, 10:39.92
100 hurdles:  HILLARY MONGER, HOLY NAME, 15.21
300 hurdles:  ANNA BIXLER, BOILING SPRINGS, 46.37
4×100 relay:  TRINITY (ALEX OSZUSTOWICZ, ERIN GUTY, NIKKI BROWNYARD, SANDRA SWEITZER) 50.51
4×400 relay:  BOILING SPRINGS (ANNA SPISAK, ANNA BIXLER, KARA MILLHOUSE, KELLIE DOWLING) 4:04.61
4×800 relay:  BOILING SPRINGS (KELLIE DOWLING, CELESTE NOLL, KRISSY LOBAUGH, KARA MILLHOUSE) 9:38.53
High jump:  DEVYN EMERICH, TULPEHOCKEN, 5-2
Pole vault:  ARIELLE PLACKE, DELONE CATHOLIC, 10-9
Long jump:  ARIELLE PLACKE, DELONE CATHOLIC, 16-5 3/4
Triple jump:  KRYSTAL BAKER, BERMUDIAN SPRINGS, 35-10 1/2
Shot:  ALLIE LOGUE, LITTLESTOWN, 38-1 1/2
Discus:  NIKKI LYKENS, SCHUYLKILL VALLEY, 111-0
Javelin:  JORDAN BARKUS, MILLERSBURG, 127-8
Team:  TRINITY, 79 points

CLASS AAA GIRLS
100:  ANYSSA BARBOUR, CHAMBERSBURG, 12.16
200:  TIERA SMITH, HARRISBURG, 25.23
400:  TIERA SMITH, HARRISBURG, 57.29
800:  ABBY HUBER, CUMBERLAND VALLEY, 2:14.52
1600:  NEELY SPENCE, SHIPPENSBURG, 4:57.38
3200:  LARA CROFFORD, BIG SPRING, 10:31.44
100 hurdles:  JAZMIN HUNT, READING, 14.82
300 hurdles:  LHAYANA DALLAS, HARRISBURG, 44.75
4×100 relay:  HARRISBURG (AMARI BARBER, SHEENA THOMAS, JASMINE WILLIS, TIERA SMITH) 48.82
4×400 relay:  SOUTH WESTERN (AMANDA LEHR, EMILY GOOD, KATIE COLBURN, SHELLY LOBACH) 3:59.93
4×800 relay:  CUMBERLAND VALLEY (LAUREN THOMPSON, SAMANTHA FICKEL, PAIGE ANDERSON, ABBY HUBER) 9:33.65
High jump:  LHYANA DALLAS, HARRISBURG, 5-4
Pole vault:  JOCELYN WITMER, PENN MANOR, 11-7
Long jump:  MARISSA McDONALD, CD EAST, 17-11
Triple jump:  CIARA PAGAN, J.P. McCASKEY, 38-0
Shot:  DANIELLE LAWS, READING, 39-10 1/4
Discus:  ALYSSA GIRVIN, PENN MANOR, 136-1
Javelin:  KACEY JAMES, CARLISLE, 138-2
Team:  HARRISBURG, 79 points

CLASS AA BOYS
100:  LAMAR McLEAN, SCOTLAND, 11.09
200:  BRAD BECHTEL, SCHUYLKILL VALLEY, 22.78
400:  DAVID SMITH, TRINITY, 50.03
800:  SHANE SEYMORE, TRINITY, 2:01.68
1600:  RYAN REICH, OLEY VALLEY, 4:29.62
3200:  MIKE STONE, WYOMISING, 9:40.75
110 hurdles:  STEVE KAZOR, TRINITY, 15.36 
300 hurdles:  NICK VELGOS, SUSQUENITA, 40.07
4×100 relay:  BISHOP McDEVITT (JAMES TOTTEN, JUSTIN KNOX, BILLY STAIR, CHRIS HOUSTON) 43.53
4×400 relay:  MILTON HERSHEY (ISAIAH PEGUES, DONTE PEEKS, AARON DABNEY, MICHAEL WILLIAMS) 3:25.32
4×800 relay:  TRINITY (SHANE SEYMORE, CHRIS KEARNEY, BRIAN GRYZBOSKI, CORBIN HELIS) 8:15.27
High jump:  ZACH DOHM, EASTERN YORK, 6-4
Pole vault:  JIM OSMOLENSKI, GREENWOOD, 13-9
Long jump:  DAN CIABATTONI, HOLY NAME, 21-7
Triple jump:  DAN CIABATTONI, HOLY NAME, 45-7 1/2
Shot:  DAN LINDERMAN, SCHUYLKILL VALLEY, 50-9 1/4
Discus:  MATT DIETZ, BISHOP McDEVITT, 149-5
Javelin:  JORDAN MYERS, GREENWOOD, 182-9
Team:  TRINITY, 99 1/3 points

CLASS AAA BOYS
100:  ALEX PENSYL, HERSHEY, 10.79
200:  JUAN STEWARD, CUMBERLAND VALLEY, 22.54
400:  TIM THIRY, GOVERNOR MIFFLIN, 50.04
800:  ANDREW ROTZ, CENTRAL DAUPHIN, 1:53.15
1600:  VINCE McNALLY, CONESTOGA VALLEY, 4:19.37
3200:  BRYAN BEEGLE, GETTYSBURG, 9:17.04
110 hurdles:  TYLER REAL, WEST YORK, 14.59
300 hurdles:  ISAAC SCHATZ, WEST PERRY, 39.57
4×100 relay:  J.P. McCASKEY (LYNN ANDERSON, HASSAN LaRUE, ROBERT DIXON, NINO FERGUSON) 42.53
4×400 relay:  HARRISBURG (KASEEM INGRAM, ANDRE CLARK, MATT DAVIS, JOSHUA POTTS) 3:19.55
4×800 relay:  CENTRAL DAUPHIN (TYLER GOLDEN, BEN FRANCAVAGE, DAVID LITTLE, ANDREW ROTZ) 7:54.67
High jump:  TERRELL RICKARD, WAYNESBORO, 6-7 1/4
Pole vault:  JUSTIN GERMANI, DANIEL BOONE, 16-2 1/2
Long jump:  ERIK HARRIS, GOVERNOR MIFFLIN, 22-6 1/2
Triple jump:  AARON WHETSTONE, CARLISLE, 46-3 1/4
Shot:  TAPPAH DINALL, CHAMBERSBURG, 56-7
Discus:  PHIL DEIVERNOIS, PALMYRA, 157-7
Javelin:  JUSTIN SHIRK, CENTRAL DAUPHIN, 201-0
Team:  HARRISBURG, 68 points

2006-2007 DISTRICT 3 TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIP (ALL CLASSES)


VOLLEYBALL, BOYS
CLASS AAA CHAMPION:  HEMPFIELD
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AAA BOYS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP

CLASS AA CHAMPION:  EXETER
2006-2007 DISTRICT 3 CLASS AA BOYS VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP